Problémové desatoro Protest Gorila

Autor: Matúš Sloboda | 3.2.2012 o 0:36 | (upravené 3.2.2012 o 10:18) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  131x

Minulý piatok som bol na proteste Gorila. A budem aj dnes. Budem tam stáť aj v mrazoch, preto lebo pri čítaní spisu Gorila sa mi udalosti premietali veľmi reálne. Žiadne sci-fi, ale živá tragédia. A nielen spis Gorila. Netreba zabúdať, že je tu spis Sasanka a mnohé ďalšie, ktoré sú ešte ukryté resp. nevytiahnuté.

 

Je úžasne sledovať  schopnosť, nás apatických Slovákov, mobilizovať sa, vyjadriť svoju nespokojnosť. Treba zatlieskať organizátorom protestu, ktorý bol dobre zorganizovaný. Sú to všetko mladí ľudia, možno naivní, ktorí veria, že zmenia svet. Tak ako aj ja. Je nevyhnutné bojovať za práva, ktoré vybojovali naši rodičia.

Napriek nadšeniu, že občianska spoločnosť sa konečne mobilizuje, vidím tu jeden veľký problém. Tým problémom je prílišný hnev a definovanie problému podľa mňa zlou cestou. V piatok som išiel na protest spontánne, pretože som cítil potrebu vyjadriť svoj postoj. Priznám sa nečítal som si ciele skupiny Protest Gorila. Mnohé ciele sú podľa môjho názoru scestné, utopistické, nesúvisiace. Cez odsunutie volieb, zníženia kvóra pre petície a pre vyhlásenie referenda, či aktuálne podpora rozporuplného ACTA a podpora hnutia ANONYMUS. Čiže ciele, ktoré nesúvisia s korupciou a klientelizmom na najvyšších miestach. Posunutie volieb dokonca môže byť veľmi zlý precedens do budúcnosti.

Je potrebné definovať jasné a dosiahnuteľné ciele, nevyhnutné na vytvorenie priestoru na to aby sa kauzy mohli vyšetriť, aby politici nemohli argumentovať, že nemôžu zrušiť priestupkovú či trestnoprávnu imunitu kvôli strachu pred šikanovaním. Priestoru na to aby sa do parlamentu ani nedostali prehnitý politici. Na to je nevyhnutné nezávislé súdnictvo, polícia, ktorá má voľné ruky pri riešení káuz, dobrý zákon o lobingu a predovšetkým zúčastňovať sa volieb. Hoci aj vhodením prázdnej obálky do urny. Neísť k voľbám nie je riešenie. Práve naopak.

Dnes budem mrznúť spolu s Vami. Buďme však vnímaví, pochybujme, premýšľajme. Treba mať na pamäti, že aj dobrý úmysel sa môže vymknúť z rúk a zmeniť na násilie, chaos a anarchiu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa pre Danka veriť nedá

Žiaľ, nie sme v armáde, ale v Smer-SNS-Híd. Kde, všakáno, je kapitán veľkým pánom.

EKONOMIKA

Zákon na ochranu médií sa dá ľahko obísť

Legislatíva zakazuje, aby majiteľ vlastnil printové aj elektronické médiá zároveň.

DOMOV

Oligarchovia majú novú príležitosť, Markíza má byť na predaj

Hovorí sa aj o predaji denníka Nový čas.


Už ste čítali?